Temelleri 1950’li yıllarda atılan Kazancı Holding, enerji sektörünün lider firmalarından biridir. Yarım asrı aşan yolculuğunda her zaman müşteri memnuniyeti ve güven ilkelerini temel alarak faaliyetlerini şekillendiren Grup; vizyoner kimliği ve yenilikçi bakış açısı ile dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği yatırımlarla küresel bir güç haline gelmiştir.

Enerji sektöründe yer alan Grup şirketlerinin temelini oluşturan yolculuğuna 1968 yılında Watt Elektrik Motor Fabrikası ile başlayan Kazancı Holding, 1980’li yıllarda jeneratör üretimine başlarken değer zincirine 1990’lı yıllarda enerji santrali kurulumu ve elektrik üretimi, 2000’li yılların başında doğal gaz dağıtımı, 2010 yılında ise elektrik dağıtımı ve satışını ekleyerek, zaman içerisinde enerji sektöründeki dikey ve yatay yapılanmasını inşa etmiş ve alanında benzersiz bir konuma ulaşmıştır.

Enerji sektöründeki uzmanlığı ve entegre hizmet yetkinliği ile rekabetin önünde konumlanmış olan Grubun hedefi, bu sektörde uzun vadeli stratejik odaklanma ile büyümek ve lider konumunu sürdürmektir. Grup, enerjinin yanı sıra tarım ve turizm alanlarındaki yatırımları, sağladığı döviz girdisi ve yarattığı istihdam ile de Türkiye ekonomisi için ürettiği kalıcı katma değeri sürekli olarak artırmaktadır.

Kazancı Holding bugün, 8.500’den fazla çalışanıyla, 4 kıtada üretim yapan, 22 ülkede faaliyet gösteren ve 173 ülkeye ihracat yapan küresel bir güçtür.

Holding bünyesinde bulunan şirketler, kendi alanlarında göstermiş oldukları başarılar ile sektörlerinde öncü firmalar arasında yer almaktadır. Aksa markası ile faaliyet gösteren firmalardan;

Aksa Doğalgaz, 21 dağıtım lisansı kapsamında yer alan 27 il, 188 ilçe ve beldede kurduğu ve güvenle işlettiği 31.787km’lik şebeke altyapısı ve 137 ofisi ile yaklaşık 15,9 milyon nüfusa ve 3,6 milyon aboneye doğal gaz dağıtım hizmeti sunmaktadır. Türkiye’nin en geniş coğrafi dağıtım alanına hizmet veren Aksa Doğalgaz, dağıtımını gerçekleştirdiği 9,6 milyar m3 gaz ve %22,9 pazar payı ile Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketidir.

2 kıta ve 5 ülkedeki faaliyetleriyle global bir enerji şirketi olan Aksa Enerji, projelendirmeden satın alma, inşaat ve montaja kadar tüm santral kurulum işlemlerini yetkin teknik ekipleriyle kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. Şirket bugüne kadar çok çeşitli enerji kaynaklarını kullanarak 30’dan fazla santral kurmuş ve işletmiştir. Bu konudaki know-how’ını acil enerji ihtiyacı içindeki ülkelerde santral kurulumlarıyla yurt dışına taşıyan Aksa Enerji, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için hızlı, esnek ve güvenilir çözümler sunmaktadır.

Türkiye jeneratör pazarının lideri Aksa Jeneratör, 173 ülkeye ihracatı ile Türkiye’nin en büyük ihracatçı firmalarındandır. Türkiye’de bulunan 20 satış ofisinin yanı sıra Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika’daki 25 yurt dışı satış noktası, 1 yurt dışı temsilciliğiyle dünyanın ilk beş jeneratör üreticisi arasındadır.

Müşteri odaklı ve yenilikçi yaklaşımıyla Türkiye elektrik sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan Aksa Elektrik, tüm Türkiye genelinde ve sorumlu olduğu Çoruh ve Fırat lisans bölgelerinde bulunan tüketicilere enerji sağlamakla görevli tedarik şirketidir. 81 il genelinde elektrik satış hizmeti sunan; Çoruh ve Fırat lisans bölgelerinde ise yaklaşık 4 milyon nüfusa ve 2,2 milyon aboneye elektrik tedarik hizmeti veren Aksa Elektrik, 2020 yılında tüm Türkiye genelinde 11,38 milyar KWsa elektrik satışı gerçekleştirmiştir.

Kalite standartlarından ödün vermeden kesintisiz dağıtım anlayışıyla müşteri memnuniyetini sürekli artıran Çoruh ve Fırat Elektrik Dağıtım Şirketleri, yılda 6,2 milyar KWsa enerji dağıtımı gerçekleştirerek hizmet bölgelerinde yer alan yaklaşık 4 milyon nüfusun elektrik ihtiyacını karşılamaktadır.

Aksa Tarım, 2005 yılından bu yana tarım sektörüne getirdiği kurumsal yapı ile besicilik, süt hayvancılığı, meyve bahçeciliği ve tarla bitkileri alanlarında sektöre yön veren firmalar arasında yerini almıştır. Şirket, Samsun ve Tekirdağ’daki iki çiftliğinde AB standartlarında faaliyet göstermektedir.

Aksa Turizm, Antalya Göynük’te yer alan 5 yıldızlı Mirada Del Mar Hotel ile yaz ve kongre turizminde ön sıralarda yer alırken, 2021 yılında 4 yıldızdan 5 yıldıza yükselen Erciyes Dağı’ndaki Mirada Del Lago Hotel ve 3 yıldızlı Mirada Del Monte Hotel ile kış turizmine hizmet vermektedir.